دارو پرونده دادگاه عربستان اخبار اجتماعی

دارو: پرونده دادگاه عربستان اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی این مرد علت طفره ترامپ جهت خروج از برجام است

وظیفه‌ای را که جان کری، وزیر امور خارجه دولت اوباما جهت پیشبرد مذاکرات برجام و امضای آن انجام می‌داد اکنون مک مستر در پشت پرده جهت حفظ برجام انجام می‌دهد.

این مرد علت طفره ترامپ جهت خروج از برجام است

این مرد علت طفره ترامپ جهت خروج از برجام است

عبارات مهم : ایران

وظیفه ای را که جان کری، وزیر امور خارجه دولت اوباما جهت پیشبرد مذاکرات برجام و امضای آن انجام می داد اکنون مک مستر در پشت پرده جهت حفظ برجام انجام می دهد.

به گزارش ایسنا، مک مستر مثل رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که چند نوبت به طور علنی در مخالفت با ترامپ صحبت کرده و ماندن آمریکا در برجام را مهم دانسته است از انجام گفت وگوهای رسانه ای جهت نشان دادن حمایت از برجام خودداری می کند و درواقع مرد عملگرای دولت ترامپ است که در جهت حفظ برجام تلاش می کند.

بی شک هربرت مک مستر نقش به سزایی در حفظ برجام دارد. رابطه خاص او با ترامپ و اهمیت جایگاه در کاخ سفید باعث شده است است تا این ژنرال چهار ستاره آمریکایی موقعیت منحصر به فردی در دولت ترامپ داشته باشد. گزافه نیست اگر علت مهم حفظ برجام با وجود موج گسترده انتقادات در دولت ترامپ را مک مستر استراتژیست ارشد ترامپ بدانیم. اگرچه او هرگز خصومت خود با کشور عزیزمان ایران را کنار نگذاشته است ولی کاملا به این عنوان آگاه است که برجام در جهت منافع ملی و استراتژیک آمریکا است.

این مرد علت طفره ترامپ جهت خروج از برجام است

تقریباً همه نخبگان سیاسی آمریکا به اتفاق آرا معتقدند که ترامپ با همه حاشیه هایش علمی نسبت به سیاست های آمریکا ندارد. از همان ابتدای ورود ترامپ به دفتر بیضی کاخ سفید با توجه به عدم ثبات روانی و احاطه او از سوی راست گرایان افراطی و پوپولیست ها موجی از نگرانی در مورد تصمیم های آینده ترامپ در آمریکا به وجود آمد.

اما با انتصاب ژنرال مک مستر تا حدودی آرامش بر فضای سیاسی آمریکا حاکم شد. بسیاری معتقدند که مک مستر در عمده ای از تصمیمات مربوط به منافع استراتژیک آمریکا مثل حفظ برجام تصمیم گیرنده مهم است و ترامپ از او حرف شنوی دارد.

وظیفه‌ای را که جان کری، وزیر امور خارجه دولت اوباما جهت پیشبرد مذاکرات برجام و امضای آن انجام می‌داد اکنون مک مستر در پشت پرده جهت حفظ برجام انجام می‌دهد.

ترامپ با شروع کارزار انتخاباتی نقدهای خود نسبت به توافق هسته ای که در دولت اوباما میان کشور عزیزمان ایران و کشورهای 5+1 امضا شد را بیان و همواره اعلام کرده است در نخستین وقت از این معاهده خارج می شود. شاید پشت پرده همه طفره های ترامپ جهت خروج از برجام را بتوان در دفتر کار مک مستر در بال غربی کاخ سفید جست وجو کرد.

مرد پشت پرده

پس از آنکه دونالد ترامپ جهت نخستین بار در سال ۲۰۱۷ تعلیق تحریم های کشور عزیزمان ایران را تمدید کرد این پرسش مطرح شد که آیا او علی رغم وعده های انتخاباتی خود آمریکا را از برجام خارج نکرد. ترامپ بعد از این اقدام در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال تاکید کرد که اگر خروج از برجام کاملا در اختیار او بود به طور قطع لحظه ای درنگ نمی کرد و آمریکا را از این معاهده به قول او “فاجعه بار” خارج می کرد. از همان وقت بود که زمزمه های نقش مک مستر در متقاعد کردن ترامپ جهت ماندن در برجام مطرح شد. هربرت مک مستر که سال های زیادی را در خلیج فارس و افغانستان حضور داشته قطعاً تشخیص داده است که برجام در جهت منافع ملی آمریکا است.

این مرد علت طفره ترامپ جهت خروج از برجام است

او هر چهار ماه یکبار با فرارسیدن ضرب الاجل تصمیم ترامپ در مورد تمدید یا بازگرداندن تحریم های کشور عزیزمان ایران سناتورهای ارشد آمریکایی را به کاخ سفید دعوت می کند و جو سیاسی کاخ سفید وآخرین مواضع ترامپ در مورد برجام را با آنها در میان می گذارد. او از نظرات سناتورهای ارشد مثل باب کورکر و بن کاردین مدیر و نایب مدیر کمیته روابط خارجی سنا در این باره بهره می برد و درواقع پل ارتباطی مهم میان ترامپ و سناتورهایی است که اغلب چه جمهوریخواه و چه دموکرات اکنون دیگر خواستار ماندن آمریکا در برجام هستند.

استراتژی پنهان کردن برجام از ترامپ

وظیفه‌ای را که جان کری، وزیر امور خارجه دولت اوباما جهت پیشبرد مذاکرات برجام و امضای آن انجام می‌داد اکنون مک مستر در پشت پرده جهت حفظ برجام انجام می‌دهد.

مک مستر در یک سال گذشته استراتژی حفظ برجام از طریق مخفی کردن این معاهده از ترامپ را پیش گرفته هست. دستیار یک قانونگذار دموکرات در دسامبر 2017 به نشریه دیلی بیست گفت که مشاور امنیت ملی ترامپ در جلسه ای که در کاخ سفید با 12 قانونگذار کنگره برگزار کرد آن هم درست زمانی که ترامپ خارج از واشنگتن بود به آن ها گفت که رییس جمهور به دنبال آن است تا برجام از جلوی چشمش دور شود و مجبور نباشد هر چند ماه یکبار با آن روبه رو شود. به گفته این منبع آگاه مک مستر به قانونگذاران آمریکایی گفته است که ترامپ با ناامیدی خواستار اعلام عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام است ولی همه فکت ها علیه او است.

دو مقام کاخ سفید در گفت وگو با این نشریه اعلام کردند بعد از آنکه ترامپ جهت نخستین بار پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام را رد کرد مک مستر تلاش کرد تا از بازگرداندن تحریم های کشور عزیزمان ایران جلوگیری کند. این دو مقام همچنین به دیلی بیست گفته اند که “مک مستر نمی خواست که اختلاف موضع او با رییس جمهور علنی شود به همین علت نیز او هرگز در این باره چیزی به رسانه ها نگفت.”

این مرد علت طفره ترامپ جهت خروج از برجام است

یک منبع دیگر در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: مک مستر اعتقاد است که بعد از تصمیم ترامپ جهت اعلام عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام این عنوان قرار است هر سه ماه یکبار تکرار شود و درواقع به این معنی است که ما هر سه ماه یکبار اذعان می کنیم که نمی دانیم باید چه اقدام متناسبی را انجام دهیم.

در واقع وظیفه ای را که جان کری، وزیر امور خارجه دولت اوباما جهت پیشبرد مذاکرات برجام و امضای آن انجام می داد اکنون مک مستر در پشت پرده چنین تلاشی را جهت حفظ برجام انجام می دهد. او مثل رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که چند نوبت به طور علنی در مخالفت با ترامپ صحبت کرده و ماندن آمریکا در برجام را مهم دانسته است از انجام گفت وگوهای رسانه ای جهت نشان دادن حمایت از برجام خودداری می کند و درواقع مرد عملگرای دولت ترامپ است که در جهت حفظ برجام تلاش می کند.

چند مقام دیگر آمریکایی نیز به رویترز خبر دادند که مک مستر به دنبال دستیابی به توافقی با باب کورکر و بن کاردین است تا با حفظ آبرو و ژست سیاسی کاخ سفید آمریکا بتواند به ماندن در برجام ادامه دهد.

میکا جانسون، سخنگوی باب کورکر در این باره به پایگاه خبری هیل گفته است که بعد از دیدار مک مستر با کورکر در ژانویه ی 2017 دو طرف همواره از طریق تلفنی در مورد برجام با یکدیگر گفت وگو کرده اند.

فواد ایزدی کارشناس پرسشها بین الملل در این باره به ایسنا گفت که” مقامات ترامپ از جمله جیمز متیس، وزیر دفاع ، رکس تیلرسون، وزیر خارجه و در صدر آن ها ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ راجع به منافع برجام جهت آمریکا آگاه هستند و مک مستر تلاش می کند تا از خروج آمریکا از برجام جلوگیری کند.”

استعفای احتمالی مک مستر و تاثیر آن بر توافق هسته ای

اکنون که زمزمه های احتمال استعفای مک مستر از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید به گوش می رسد می توان به عمق اختلافات اساسی میان مک مستر و ترامپ در مورد پرسشها استراتژیک آمریکا مثل برجام پی برد. اخیرا چند مقام کاخ سفید به سی ان ان خبر داده اند که مک مستر احتمالا بعد از چند ماه تنش با ترامپ کاخ سفید را ترک می کند تا در یک سمت نظامی در پنتاگون فعالیت خود را ادامه دهد.

بر خلاف بسیاری از مقامات و مشاوران نزدیک دونالد ترامپ و حتی معاون او، مایک پنس که از راست گرایان افراطی هستند ، مک مستر تا پیش از تکیه بر کرسی مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا هرگز شخصیت سیاسی نداشته است . او در واقع به حفظ استقلال رای خود و صداقت معروف هست. اگر او کاخ سفید را ترک کند قطعا این عنوان به ضرر برجام تمام می شود و حلقه راست گرایان اطراف ترامپ احتمالا با جایگزینی مک مستر با یک فرد محافظه کار دیگر تکمیل می شود.

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | آمریکا | آمریکایی | دولت ترامپ | دونالد ترامپ | مذاکرات برجام | وزیر امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs